zpěvačka, textařka, skladatelka a pedagožka, bývalá členka Spirituál kvintetu

6/2011

Kdy jste se poprvé setkala s Karlem?

Karla samozřejmě znal každý v republice a já si nevzpomínám, kdy jsme se vlastně seznámili, ale možná, že až při točení Rajské zahrady, kdy ho Dr. Tichota přizval ke spolupráci; o pár týdnů se pak, myslím, domluvili na stálém účinkování. V každém případě vím, že už od počátku zaujal nejen svým muzikanstvím, ale milou, přátelskou povahou a jistou galantností.

Jaký byl podle vás Karel člověk a jaký muzikant?

Částečně zazněla moje odpověď na druhou otázku už v předchozím odstavci; k muzikanství můžu jen dodat, že byl velmi tvůrčí, nápaditý, rád si hledal svoje vlastní cesty a co pro mě bylo obzvlášť důležité - měl soulové, bluesové cítění / tedy tzv. "černé"/ a bohužel jsem to po jeho odchodu už v souboru absolutně postrádala. K vlastnostem veskrze pozitivním- doslova - patřila i velká empatie a absolutní absence závisti, zášti či ješitnosti. To je velice vzácný jev.

Co se Vám vybaví, když se řekne Karel Zich?

Zážitků byla spousta a těžko zmínit jeden. Já jsem  si prostě považovala stát vedle něj na jevišti a absolutně mě nevadilo, když bylo někdy na plakátě vytisknuto jeho jméno silnějším písmem nebo mu pořadatel projevoval nějakou zvláštní pozornost. Jiné to občas popouzelo. To, co bylo trochu vzpomínkou smutnější, byly jeho zdravotní problémy a úzkosti v posledních měsících života. Přesto byl velkým optimistou, velmi miloval svoji rodinu a neskutečně se snažil věnovat a pomáhat i svým přátelům.

Měli jste nějaké společné plány do budoucnosti, které se bohužel už neuskutečnily?

Před jeho odjezdem na osudnou Korsiku jsme si slíbili hned návštěvu u nás v domečku, kde jsem byla s rodinou krátce nastěhována a u Karla jsme měli ještě uskladněný nový gauč. Už jsem mu tedy nestihla oplatit předchozí návštěvu u nich doma. Někdy si myslím, že je jen na dlouhém zájezdu a zase se objeví. Bohužel už takhle postrádám a marně vyhlížím několik svých dobrých přátel.