Po rozvodu začal nový život

Karel Zich: Půjde opět k oltáři?

(Rytmus života č. 3, 2002)

Karel Zich a Petra JanůČlověka občas potkají věci, které mu život obrátí naruby. Mezi ně patří bezesporu také rozvod. Někdo své problémy ventiluje, aby si ulevil, jiný mlčí a nic ze svého soukromí neprozradí. K těm druhým patří také zpěvák Karel Zich.

„Ano, rozvedl jsem se, ale nic víc se ode mne nedozvíte,“ sděluje rázně. „Žiju jako normální člověk, který se chce věnovat svým bližním a trávit s nimi co nejvíce času,“ dodává.

Petra Janů s Karlem souhlasí: „Naprosto chápu jeho snahu o »informační embargo« uvalené na svoje soukromí. Já sama žiju s mužem už 23 let v harmonickém manželství. V podstatě jsme mediálně hrozně nudný pár, ale i tak po zviditelnění našeho soukromí netoužíme. Na druhé straně, co nechcete, aby se »ven« nedostalo, to zkrátka neřeknete.“

To, jestli Karel Zich pomýšlí na další svatbu, považuje on sám jen a jen za svou osobní věc, kterou rozhodně nehodlá hlásat do světa. Novou partnerku před světem neukrývá, ale ani s ní nevyhledává společenské večírky, jako mnozí kolegové. Od letošního roku si slibuje, že bude dobrý. Kromě cédéčka se skupinou Spirituál kvintet začíná Karel pracovat i na svém sólovém albu. Žádná předsevzetí si prý nedal: „Chci-li něco změnit, změním to sám od sebe.“

Petru má Karel rád. Váží si toho, jak umí všestraně využít svého hlasu. Často se potkávají na plesech či koncertech, kde si také popovídají o životě.Začátek roku Karla pracovně zavál do jižních Čech, kde zpíval pro Nadaci města Třeboň. „Ten kout světa mám spojený s létem, a tak jsem se na to, jak vypadá v zimě, těšil. Většinou se z koncertů vracím domů, ale v tomto případě jsem udělal výjimku. Přibalil jsem kromě dvou kytar také běžky a vychutnával si kouzlo krajiny,“ vzpomíná.

Nedaleko Třeboně má »uprostřed hvozdů« svou »digitální« chaloupku (vybavenou nezbytnostmi, jako je fax a počítač) i Petra Janů s manželem Michalem. „Je to naše druhá domácnost, kde se dá žít celý rok. Díky e-mailu a mobilu můžeme klidně utéct do přírody na delší čas. Já se tam oddávám houbaření, vaření a v létě opalování. Michal je rybář a věnuje se zahrádce.“

Velké pracovní vytížení obou zpěváků vyžaduje dobrou kondici. Zatímco štíhlá Petra vyznává zdravou výživu, chodí do posilovny a poctivě denně cvičí, Karel spíše spoléhá na přírodou dané dispozice. Diety žádné nedrží a jídlo pro něj v životě příliš neznamená. Dokonce se přiznal, že vařit ani neumí. Jednou se ale nechal vyhecovat od Petra Novotného a uvařil pro své kolegy jakýsi mišmaš. Pochutnala si na něm i Jiřina Bohdalová. Jenom se potom dožadovala piva. A co sport? Na ten si Karel udělá čas vždycky. „V posilovně byste mě ale hledali marně. Mám rád aktivní sporty. Běžky, kolo, plavání, tenis… Tenis hraju pravidelně. Je to paradox, ale v zimě snad ještě častěji. To víte, když si člověk předplatí halu, přinutí vás to ji využít. Rád si zahraju, i když přijdu v noci z koncertu. Dokonce jsem dostal lákavou nabídku na pronájem po půlnoci. Kde ale vzít tou dobou podobné blázny? Zatímco ostatní už spí, já jsem nabitý energií a potřebuji ji ze sebe nějak dostat.“ „Tak tohle absolutně není moje parketa,“ navazuje Petra se smíchem, já »sportuju« spíš doma. Žehlím, peru, luxuju…“

Kytary si Karel pečlivě hlídá. Jednou o ně už málem přišel.Ať tak, či tak, oba vypadají stále skvěle a sotva kdo si uvědomí, že jejich nádherné hlasy slýcháme už hezkou řádku let. Karlovo jméno bylo svého času spojováno s návratem rokenrolu – slavná televizní scénka, v níž »křepčilo« pár »staříků« (Karel, Petr Janda, Josef Laufer, Pavel Bobek) se »stařenkou« Petrou Janů rytmu dávných hitů se stal klasikou.

„Petru mám rád. Vážím si jí, že umí všestranně využít svůj hlas. Potkáváme se na koncertech a často vzpomínáme, jak jsme v maskách, které nám dělaly starší obličej, byli uvěznění osm hodin. Nedalo se v tom dýchat, ale povedlo se,“ vzpomíná zpěvák.

V březnu pojede Karel se synem na hory. „Já beru jen běžky, po třech operacích kolen si na sjezdovky netroufnu. Jede celá banda, syn na svahu sám nebude. A ani bych ho nenechal,“ líčí a sleduje čas. Čeká ho další koncert.

Blanka Dvořáková

Veronika Kliková

 

Tenis patří mezi oblíbené sporty Karla Zicha. V zimě chodí hrát do předplacené haly, proto se snaží nikdy nevynechat.

 

S Lenkou Filipovou si Karel zazpíval nedávno v televizním pořadu "Jsou hvězdy, které nehasnou" písničku "Mosty", která byla svého času velkým hitem. Obrovský aplaus ale sklidili oba při natáčení také tentokrát.  S Karlem Gottem se při natáčení sešel Karel Zich již mnohokrát. Jsou přátelé.

zpět