„Nejdříve
zemřela maminka, pak švagr Václav, potom odešel brácha a nakonec
druhý švagr Jiří ve Vídni,“ vzpomíná na smutný rok 2004 Ing.
OTAKAR ZICH (60).
Sourozenci – nejstarší Marie, prostřední Otakar a nejmladší Kája – vyrůstali v domě na pomezí pražských Vinohrad a Vršovic. V roce 1924 ho nechal stavět dědeček prof. Otakar Zich, známý skladatel a profesor estetiky na Univerzitě Karlově. Zichovi hleděli skoro přes zahradu do oken bratřím Čapkům. „Dědeček i tatínek pamatovali páteční návštěvy prezidenta Masaryka u obou spisovatelů.“
Živil se chemií i hudbou
Vztah k hudbě se v rodině předával po generace. Otakar dostal první housle ve čtyřech letech, k muzice vedli i Karla. Učil se na klavír, ale jak bratr vzpomíná, společně si zahráli jen občas. „Byl jsem spíš na klasiku, i když jsem měl rád jazz a rokenrol. Karel brzy objevil kytaru. Když potom na vysoké potkal Jiřího Tichotu, začal dřít na dvanáctistrunku,“ vybavuje si.
Ač Karel podobu bratra nikdy nezapíral, povahově byli odlišní. „Já všechno promýšlel, zato brácha byl více intuitivní. Ve škole jen prolézal. Přišel domů, taška letěla na zem a už seděl u kytary.“
Otakar má za sebou přes 1300 vystoupení na pódiu. Kdyby prý před 30 lety tušil, že se hudbou uživí, asi by šel v bratrových šlépějích. Ale jako koníček i vedlejší zdroj příjmů mu muzika zůstala.
V 80. a 90. letech měl Otakar vlastní skupiny – nejdřív Amistad, potom Mandragoru. „Zahrál jsem si v pár bratrových skladbách na housle. Kdysi, ještě na sklonku 60. let, kdy jsem skončil studia, mi nabídl, že spolu založíme kapelu. To mě dojalo, ale nechtěl jsem zahodit pět let vysoké, vsadil jsem na jistotu.“
Pletli si ho s Karlem
Přes dvacet let pracoval ve Výzkumném ústavu motorových vozidel a o víkendech objížděl s kapelou republiku. „Amistad byla něco jako Kučerovci, hrávali jsme latinskoamerické skladby i evergreeny Severní Ameriky. Leckdy si nás s bráchou pletli, když pořadatelé napsali na plakáty Zich a jeho skupina. Čekali Karla, přijel Ota,“ směje se. Ale plné sály prý lidé neopouštěli.
V 80. letech jezdíval s Mandragorou jako doprovod Miroslava Horníčka. „Bylo to úžasných pár roků. Třeba jsme se vraceli autem z Košic. Pan Horníček si lehl na zadní sedadlo a probudil se v Bratislavě. Přelezl ke mně dopředu a za odměnu, že jsem ho nechal vyspat, mi vyprávěl o Voskovci a Werichovi i další neznámé podrobnosti.“
Manželství zkrachovalo
Kolikrát byl Ota překvapený, že mladší bratr chodí s dívkami, se kterými se on rozešel. „Sehnal telefon, dali si schůzku a já třeba až po roce přišel na to, že s nimi randí,“ směje se. Karlovou první vážnou známostí byla herečka a zpěvačka Hana Talpová, u které i nějaký čas žil, když se kolem roku 1972 odstěhoval z rodinné vily. Chodil také s plzeňskou herečkou, která hrála postavu podivné Verunky v seriálu Inženýrská odyssea.
S první ženou měl dceru Adélu a syna Karla. „Kája byl vytoužené dítě,“ vypráví Otakar Zich. „My měli syna a bratr po mužském následníkovi taky moc toužil.“ Narození Karla juniora na delší čas zachránilo zpěvákovo manželství. Jeho manželka už věděla, že muž udržuje léta vztah s mnohem mladší ženou z Moravy. „Seznámil je v Brně Waldemar Matuška, Janě bylo osmnáct a vzali se až osmnáct let po seznámení. Poslední kapkou v bráchově prvním manželství podle mě bylo, když mu žena vytkla, jaké nemožné oblečení přivezl dceři z cesty po USA. Ale druhý den si jednu z těch věcí vzala na sebe do práce,“ popisuje.
60 tisíc na rohlík
Karlovy manželky podle Otakara do Zichovic rodiny úplně nezapadly. Karel byl nesmírně zodpovědný člověk, který chtěl lidem pomáhat. „V posledních letech ale sliboval i věci, které byly nad jeho možnosti. Asi i to přispělo k jeho konci.“
Na bolesti zad a ruky si stěžoval delší dobu před nešťastným potápěním na Korsice. „Myslel, že je to od hraní na kytaru, ale to už bylo srdíčko. Taky hodně pracoval. Jednou prozradil, že než si může koupit rohlík za 1,50 Kč, musí vydělat 60 tisíc! Patnáct ho stál pronájem bytu, kde žil se druhou ženou, protože spořilovský domek nechal první manželce a dětem. Dalších patnáct tisíc platil za leasing auta, stejnou sumu dával bývalé manželce a tolik přispíval i dceři a synovi.“