Mobilní telefony a slavní: Karel Zich

(www.mobilmag.cz, 2003)

Jak je na tom s mobilním telefonem český Elvis Presley? Na to jsme se zeptali populárního zpěváka a nestárnoucí hvězdy hudebního nebe Karla Zicha, který má k této legendě blíže než kdokoliv jiný. A stejně tak i k mobilům...

Život bez mobilního telefonu si dnes dokáže představit jen málokdo. Telefonuje se všude, a to bez ohledu na místo, čas i věk. Telefonují i ti, jejichž tváře znáte "pouze" z televizních obrazovek a jejichž hlasy slýcháváte v rádiích. Celebrity.
Jaký vztah mají ony k mobilní komunikaci?

Několik otázek jsme tentokrát položili Karlu Zichovi (54), jednomu z našich nejoblíbenějších zpěváků a stálici hudebního nebe, jemuž novináři, posluchači a fandové dali přezdívku český Elvis Presley.

Stručně o Karlovi: Karel Zich se narodil 10. června 1949 a celý život prožil v Praze. Muzice, kterou má v genech, se věnuje od útlého dětství. Deset let se učil hrát na klavír a jako samouk hře na kytaru. Tři roky studoval kompozici na Státní konzervatoři v Praze, na Karlově univerzitě vystudoval obory estetika a sociologie. V letech 1964 až 1965 hrál a zpíval s Michalem Prokopem ve skupině Framus, v letech 1968 až 1973 byl členem Spirituál kvintetu, aby se o rok později vydal na sólovou dráhu. Dnes vystupuje buď sám s kytarou, nebo se svou skupinou a v neposlední řadě od roku 1992 opět se Spirituál kvintetem. Karel Zich prodal přes milion desek a za svou dosavadní kariéru absolvoval tisíce koncertů u nás, ale i ve většině zemí Evropy. Vystupoval také i v USA, Kanadě, Chile, Austrálii a dalších zemích. K jeho největším hitům patří stále Paráda, Alenka v říši divů, Máš chuť majoránky, Není všechno paráda, Mosty a další.

1. Kdy jste si poprvé v životě pořídil mobilní telefon?

Když přestaly být mobilní telefony spojeny se zavazadlem, které mi nepřipadalo jako příliš mobilní. V té době jsem si mezi prvními, kteří si začali pořizovat tyhle aparáty, opatřil telefon u Eurotelu. Daly se v podstatě pohodlně nosit, i když byly oproti těm dnešním trochu těžké.

2. Jaký používáte telefon v současné době a jak dlouho jej máte? Uvažujete o tom, že si pořídíte nový, technologicky dokonalejší přístroj?

Mám Sony Ericsson a jsem s ním spokojený. Navíc mám Bluetooth Headset, což je při jakékoli činnosti včetně řízení auta velmi praktický doplněk. I když už vím, že má přes nesporné nové vymoženosti některé funkční problémy.

3. Podle čeho jste si vybral svůj mobil? Preferujete funkce, nebo samotný vzhled?

U mě jsou dominantní spíš funkce, životnost baterie a ovládání. Otázka vzhledu však také není zanedbatelná.

4. Kdybyste si pořizoval nový mobil, zůstanete věrný stejné značce, nebo rád experimentujete?

Na základě konzultace jsem změnil značku a jelikož je aparát nový, když mě nenaštve nebo mi ho neukradnou, tak ho chci mít.

5. Se kterými funkcemi nejčastěji pracujete? Jste zastáncem multimediálních služeb, jako je např. posílání obrázků a fotografií?

Pro mě jsou nejdůležitější ty nejzákladnější funkce, tj. telefonování a práce se zprávami SMS. Ostatní prakticky nepotřebuji.

6. Navštěvujete banku, nebo si raději potřebné operace s účty vyřizujete v teple domova přes mobil?

Tak i tak.

7. Pokud to není tajemstvím, kolik měsíčně protelefonujete?

To bych nerad zveřejňoval, není to málo, ale myslím, že je to moje věc.

8. Dokážete si dnes představit svůj život bez mobilního telefonu?

Bohužel ani bohudík ne.

9. Jsou situace, kdy máte telefon zásadně vypnutý? Kdy?

Samozřejmě během vystoupení, natáčení v televizi, rádiu a samozřejmě při návštěvách kulturních akcí.

10. Zažil jste se svým přístrojem nějakou neobvyklou příhodu?

Každý asi zažil se svým mobilem nějaké příhody, ale jedna, která je za všechny, se nestala mně, ale stala se v okruhu mých přátel. Mejdan na chatě, latrína v lese, došel toaletní papír, po ruce byl mobil a ten naštěstí všechno vyřešil. A pak že se obejdeme bez mobilu i ve volné přírodě... Neobejdeme. Ať žije mobil!

Děkuji za rozhovor.

Lenka Vokůrková