Český slavík

(Květy ?/1996)

Co bylo na počátku

Od dětství mě obklopovalo muzikantské prostředí, které bylo v naší rodině něčím samozřejmým. Rodiče i oba sourozenci hráli na piano, táta navíc na violoncello; a to nemluvím o prarodičích a strýci. Chodila k nám řada vynikajících muzikantů - rodinných přátel,  v neděli se pravidelně muzicírovalo, ale taky povídalo, někdy až do ranních hodin. Obracel jsem party „strýčkům“ při hraní a od pěti let jsem začal sám hrát na piano. A tak mě muzika pohlcovala od útlého dětství, i když časem to nemělo s tou vážnou hudbou moc společného.

Životní zlom

První nastal, když jsem se po veškerém studování (sociologie, estetika atd.) začal život muzikou a druhý, když přišel rok 1989. Mnoho lidí z branže se začalo živit něčím úplně jiným. Já jsem to ani nezkoušel, protože to nemám v genech - to vím už z historie naší rodiny, která přišla o mnoho majetku ještě předtím, než přišel bolševik ..... O to víc si vážím toho, že se i dnes muzikou živím, a to docela slušně a ve svobodných poměrech.

Odpočinek

Protože jsou to vzácné chvíle, tak raději trochu od lidí (i když jsem dost společenský tvor). Ideální bývá chalupa a rodina, nebo tenis či jiný sport, ale časem stejně zjistím, že ani to relaxování nejde dlouho bez muziky !!!

Hlavní vlastnost

Myslím, že jsem se zcela přirozenou cestou dostal k určité tolerantnosti. Snad i proto dnes působím jako člověk dosti vyrovnaný. V praxi jsem se poučil zejména příslovím: Všechno špatné je k něčemu dobré.

Rodina

Přesto, že rodina ví, co obnáší moje profese, bývají konflikty. Vždycky přijde něco nepředvídaného, vždycky je toho víc, co musím udělat, a tím pádem na úkor víkendů, dovolených a svátků. O oslavách narozenin bližních ani nemluvě. V lepším případě se odehrávají o čtrnáct dní později, ale i o víc .... To ovšem není nic proti mému dědovi, který hrál ve slavném komorním kvartetu, jezdil po světě a kromě letních prázdnin, kdy cvičil nový repertoár, a Vánoc, přijel domů jednou až dvakrát, vyměnil dvacet frakových košil a jel zase dál. To trvalo téměř třicet let .... A manželství měl nádherné až do smrti !