S věkem se netrápím!

(Blesk magazín č. 40, 1999)

Hodněkrát se dozvěděl, že je český Elvis Presley. „Mám ho rád, ale tím to končí. Nechci být český Presley. Raději zůstanu českým Zichem,“ říká zpěvák, který dnes již patří k legendám tuzemského rokenrolu. Vystupuje jak sám, tak i se Spirituál kvintetem a nedávno vydal samostatné album Já ti zpívám. Na něm je písnička Stárnoucí čas. I Karel Zich přibral léta a nedávno oslavil padesátiny. Netrápí ho to a vitality má stále na rozdávání stejně jako jeho sedmaosmdesátiletá maminka. V mládí chtěl ve všem vyhrát, ale dnes už prohrávat umí…

Karel Zich si nepřeje, aby jej někdo přirovnával k Elvisi Presleymu, ale neubrání se tomu. Zpívá jeho písničky, má podobný hlas a život do jisté míry zasvětil rokenrolu.Opravdu jste se naučil prohrávat?

Ano! Už to beru s nadhledem. Jako kluk jsem byl vyhlášen sportovcem roku na Praze 10. Tenkrát jsem vyhrál v nějakém desetiboji, a to člověka nakopne. V současnosti mi stačí, když v tenise zahraju pár pěkných podání nebo několikrát hodím šipkou šedesát bodů. U nás je soutěživost v genech. Vloni jsem byl se synem a jeho babičkou hrát minigolf. Všichni jsme se hrozně rozčilovali. Syn Karel prohrát téměř neumí.

Snažíte se mu nějak domluvit?

Doufám, že to z něj časem dostanu. Nejdůležitější je stejně hrát čestně. Nenávidím podvody.

Jenže podvody jsou dnes na denním pořádku a zasahují do každého oboru lidského konání. Vy jste se s nimi v showbyznysu nesetkal?

To víte, že jo. Třeba podfuky s Českým slavíkem a tak.

Pochází z muzikantské rodiny, ale i členové jeho vlastní rodiny nemají k hudbě dalekoNebo když v tehdejším Československém rozhlase pověsili do studia cedulku Nedoporučuje se hrát Paráda K. Zicha...

Potkalo to skoro všechny. Třeba když Petr Spálený vyhrál s Josefínou soutěž na stanici Hvězda - Písničky pro Hvězdu. Zpívá v ní:„To jste ještě neviděli, třicet dětí s Josefínou, kam jsme došli...“. Za půl roku potom napsal nějakej úchylnej anonym, že je to narážka na naši ekonomickou situaci a Spálený měl utrum. Nám všem podobné situace naopak pomohly v prodeji desek, protože v národě se všechno rozkecá.

Právě média a národ vás pasovali na českého Elvise Presleyho. Jak se vám s časovým odstupem to srovnání líbí?

Nikdy se mi to nelíbilo, ale neubráním se tomu. Navíc před lidmi to vypadá jako plagiátorství, čemuž jsem se chtěl vždycky vyhnout. Mám Elvise rád, na koncertu ho připomenu několika písničkami s odlišnými aranžemi a často i s českými texty, ale to je všechno. Myslím si, že jsem českej Zich.

Byl jste se někdy podívat v jeho muzeu Graceland v Memphisu?

Ne. A to mám v Memphisu dokonce vzdálenou příbuznou, která bydlí hned vedle domu Priscily Presley. Hodně jsem o tom muzeu četl. Prohlédnete si busty, kytary, odznaky, desky, saka, košile, kalhoty, auta, letadla a co? Mě na Elvisovi bavilo nejvíc jeho muzikantství.

Jak se na albu Já ti zpívám objevila písnička Stárnoucí čas, souvisí to nějak s vaší čerstvou padesátkou?Karel Zich dnes vystupuje sám i se Spirituál kvintetem a vydal samostatné album Já ti zpívám.

To, že album vyšlo téměř na chlup k mým padesátinám, je způsobeno skluzem v nahrávání. Písničky jsem hodně vybíral. Textařům jsem vždy naznačil, o čem by měly být. Pavlu Vrbovi, což je autor textu písně, jsem řekl známý a mnohokrát pozměněný citát: „Ve dvaceti mohou za obličej geny, do třiceti se dá ještě hodně udělat, ale od třicítky si za ksicht můžeme sami.“ On na to udělal text, který se mi moc líbil. Osobně se věkem netrápím.

Oslavil jste nějak padesátiny?

Byli jsme zrovna se Spirituál kvintetem na moravské šňůře, takže jsem je pozval na vínečko. Pak jsem ostatní kamarády sezval do hospody. Doma jsme oslavovali klasicky a tím to zhaslo.

Když jste v mládí doma třískal do piana, váš otec se vytrácel z domu. Vrací vám to dnes některé z dětí?

Trochu mi to vrací jedenáctiletý syn a mě nezbývá nic jiného, než mu to tolerovat. Osmnáctiletá dcera Adéla hrála naopak velmi dobře na piano a nedávno se na to vykašlala. Také jsem to překousl. Přesto ráda chodí na koncerty a k muzice si vytvořila velmi pěkný vztah. Hudba má hlavně citový rozměr. Rodiče, kteří alespoň trochu nevedou děti k muzice, z nich vychovávají podle mě citové mrzáky.Elvis Presley

Vaše manželka má na starosti odbor divadla na Ministerstvu kultury. Znamená to, že uděluje finanční granty jednotlivým divadlům?

Rozhodl jsem se, že manželku nebudu spojovat se svým mediálním profilem, takže vám tuto informaci mohu pouze potvrdit.

To jste si ale museli přerozdělit domácí práce, nebo ne?

Vařit neumím a luxování mě nebaví. Nákupy docela zvládám, ale stejně musím celou rodinu pochválit, že domácnost beze mě funguje dost soběstačně. Často jsem totiž na cestách.

Můžete i dnes prohlásit, že život je paráda, lehnout si na záda a číst knížku? Dokážete si takto vychutnat volné chvíle?

Málokdy. U čtení často usínám, takže druhý den začínám tam, kde jsem předchozí večer skončil. Knihy čtu na pokračování. Často si slíbím, že si to přečtu o prázdninách, když budu mít volný čas, což je i v létě málokdy. Rád si soustředěně poslechnu jinou muziku, než sám produkuju. Třeba klasiku.

Jan Rychetský