skupina Patrola

8/2007

Kdy jste se poprvé setkal s Karlem?

Karla Zicha jsem si všiml na gymnáziu, kdy jsme na hodinách češtiny nábožně poslouchali Spirituál kvintet a jeho Písničky z roku raz dva, pak se mi líbila jeho verze Alenky v říši divů i písničky s rock´n´rollovým nádechem.

Osobně jsme se seznámili až když jsem začal pracovat v Tv Nova jako dramaturg zábavy. Zval jsem Spirituál kvintet i Karla Zicha rád do pořadů s Karlem Šípem, do Silvestrů či Čundrcountryshow Ivana Mládka a pokud si dobře pamatuji, i do Novot. Pak se mé kroky začaly ubírat také veřejnoprávním směrem, a tak se Spirituál kvintet objevil ve Hvězdách na Vltavě a dalších pořadech.

S Karlem jsme si od počátku padli do oka a povídali si o všem možném, většinou jsme při příštím setkání plynule navázali ztracenou niť hovoru a bylo celkem jedno, jestli od posledního setkání uplynul týden či půl roku.

Jaký byl podle Vás Karel člověk a jaký muzikant?

Karel byl ... strašně nerad používám v tomhle případě minulý čas, protože pro mne pořád je, vyjímečný člověk s velkým sociálním cítěním a nijak veřejně neventilovanými charitativními sklony, velký parťák a dobrý a zábavný společník, který mi v den mého odchodu z Novy zavolal, jestli nepotřebuji "do začátku" půjčit nějaké peníze, že mám malé děti a tak. Pokud vím, choval se takhle k mnoha lidem, o to víc je škoda, že chybí.

Jako muzikant vynikal stále brilantnější hrou na dvanáctistrunnou kytaru. Pokud jsme se neviděli, tak jsme si dlouho telefonovali, já jsem se netajil radostí, že je zase se Spirituál kvintetem, ani tím, že si jeho práce velmi považuji, u něj mne překvapovalo, že věděl poměrně hodně o mé práci, především i o té, která není lidem tak na očích.

Co se Vám vybaví, když se řekne Karel Zich?

Poslední telefonát v den, kdy odjížděl na dovolenou a bavili jsme se o společných plánech, myslím, že to bylo víc televizních projektů, ale jeden byl aktuální, týkal se 125 výročí narození Karla Hašlera a písničky Vltavo, Vltavo a domlouvali jsme se, jak tu písničku natočit. Byly varianty Spirituál kvintet i Čechomor a vím, že Karel už spěchal a říkal, že je za pár dnů zpátky a že to doproberem.

Měli jste nějaké společné plány do budoucnosti, které se bohužel už neuskutečnily?

Karel Zich byl jeden z těch zpěváků ,s kterým byla radost pracovat, takže musím říct, že mi chybí skoro pokaždé, když něco chystám. Hráli jsme teď ve čtvrtek 9.8. na padesátinách převora břevnovského kláštera Petra Prokopa Siostrzonka: Hradišťan, Petr Bende a Patrola, nakonec jsme hráli společně. Jsem přesvědčený, že někde tam v muzikantském nebi musely Karla svrbět prsty. Ale možná, že hrál s námi.