Bude Karel Zich II. stíhat?

(Šuplík Honzy Hučína, 24.9. 2004)

Webmagazin iFOLK přinesl zprávu, že místo uprázdněné úmrtím Karla Zicha ve Spirituál kvintetu s největší pravděpodobností obsadí Jiří Holoubek, nyní kytarista skupiny Reliéf. To je pro mě velmi překvapující zvěst. I když Jirku znám poměrně dlouho a o jeho hudebních kvalitách vím, trochu pochybuji o tom, že jeho spolupráce s „kvintety” bude stoprocentně fungovat.

Především je tu generační rozdíl. Těch třicet let se podle mne dříve nebo později projeví, i kdyby Spirituál kvintet už najel na pouhý udržovací provoz a nedělal nové písničky.

Jelikož vím, že kapela mívá ve zvyku trávit hodně času spolu (jak při úmrtí Karla Zicha řekl tuším Jiří Tichota, víc než s vlastními rodinami) a koncertů má nasmlouvaných hodně, musel by Jirka asi praštit s funkcí programového ředitele Country radia a jeho další angažmá v Reliéfu se také zdá ohrožené. Což by pro Reliéf podle mě byla velká škoda.

No a v neposlední řadě je těžko Karlův charakteristický hlas nahradit. Posluchači budou srovnávat, i kdyby si to nechtěli připustit. Už výměna Oldřicha Ortinského za Jiřího Cerhu vzbudila rozpačité reakce, i kvůli tomu, že Jiří Cerha nemá tak sklepní bas. Jirka Holoubek zpívat umí (Reliéf je považován za nejlépe zpívající českou bluegrassovou skupinu zaslouženě), ale je to – aspoň dle mého mínění – jiný šálek kávy.

Uvidíme, je možné, že výsledek nás všechny překvapí. Taková transfúze mladou krví je vždycky sporná, ale někdy to vyjde (Žalman a spol. po fúzi s Honzou Brožem a Jindřiškou Petrákovou); jindy naopak ne (Kvokál a krátká kariéra Jeronýma Lešnera).

Honza Hučín