Co se stalo ve vlnách?

(Blesk, 16.7. 2004)

Český Elvis Presley Karel Zich (+55) se opravdu utopil! Blesku to včera exkluzivně potvrdil náčelník Námořní policejní stanice (Gendarmerie Maritime) v Ajacciu na ostrově Korsika.

Lékař přivolaný bezprostředně po nehodě konstatoval smrt utonutím vlivem nešťastné náhody při potápění," řekl nám doslova.

Blesku se podařilo získat autentickou výpověď potápěče, který s Karlem Zichem strávil poslední minuty jeho života! Za tímto svědectvím se Blesk vydal přímo na místo tragédie do Iles Cerbicale, tedy do vyhlášeného ráje potápěčů ve Středozemním moři!

Zpěvákův kamarád a šéf potápěčského klubu Blue Shark Radek Hertl nám svěřil zážitek, na který do smrti nezapomene.

Karel Zich [Zdroj:Blesk]"Po návštěvě ostrova Elba a dalších míst v okolí jsme v úterý přesně v poledne absolvovali na Iles Cerbicale u Porto Vecchia první ponor. Byli jsme v hloubce asi dvaceti metrů a asi po třech čtvrtích hodiny zesílil hladinový proud, který nás odnášel dál od lodi. Jinak výstup proběhl naprosto standardně. Karel Zich byl na hladině v absolutně normálním stavu, nepanikařil. Avšak najednou zničehonic upadl do bezvědomí. Ještě na hladině jsme mu dávali dýchání z úst do úst a asi po 15 minutách jsme ho vytáhli na loď. Tam absolvoval ještě resuscitaci. Po jedné hodině přiletěla vrtulníkem záchranná služba i s lékařkou, kterou jsme hned na lodi zavolali. Asi po hodině a čtvrt po nehodě lékařka konstatovala smrt. Vrtulník dopravil Karla i s námi do Porto Vecchia, kde zkoumali příčinu úmrtí," vzpomíná na otřesný zážitek Hertl.

Proč se tedy Karel Zich utopil? Zatím se dá pouze spekulovat. "Potápěč dýchá vzduch pod tlakem, který závisí na hloubce ponoření. Pokud není dodržován režim dekomprese, vyrovnávání tlaků, po vynoření se začnou bublinky uvolňovat a mohou ucpat cévu a může dojít k infarktu. Při rychlém vynoření, při zadržení dechu, zůstane tlak v plicích a ty pak fungují jako přefouknutý míč,"popisuje jednu z možných příčin přednosta anesteziologicko-resuscitační kliniky FN Motol Karel Cvachovec.

Také jeden z profesionálních potápěčů má svou teorii: "Nejčastější úmrtí u potápěčů jsou při nedodržení výstupové rychlosti na hladinu. Ovšem 20 metrů je ještě relativně bezpečná hloubka. Záleží na době, kterou potápěč pod vodou stráví. Dá se všeobecně říct, že čím rychleji se člověk dostane do kómatu, tím spíš se jedná o infarkt."

Přesné okolnosti smrti však určí až pitva. Tělo Karla Zicha bylo přepraveno do márnice a jedná se o jeho převozu do České republiky. Radek Hertl, Zichova manželka Jana a ostatní členové výpravy jsou už na cestě domů.

Roman Schuster