Fanoušci: Díky, Karle, za všechno!

(Blesk, 18.7. 2004)

Své písně skládal u kytary i na klavíru [Zdroj:]Ti, co měli rádi Karla Zicha (55) a jeho písně, jsou zdrceni. Jsou jich tisíce! Jak na svého idola vzpomínají a co mu tam, odkud už není návratu, vzkazují?

Skvělé písničky, které tu po sobě po smrti zanechal jako Paráda, Máš chuť majoránky, Alenka v říši divů nebo Měla na očích brýle budou znít dál, ale už nikdy je nikdo neuslyší "naživo".

"Tady je Karel. Momentálně se vám nemůžu věnovat, ale můžete mně nechat zprávu a nebo mi můžete faxovat na 224261638 a nejlíp je mailovat na zich.karel@iol.cz. Díky, Karel." Tenhle vzkaz se nyní ozývá na mobilu, který ještě před pár dny zvedal Karel Zich osobně. Vzápětí se ozve zpráva hlasové služby o tom, že bohužel již není prostor pro záznam zpráv.

Kolik lidí mu asi v posledních dnech volalo a co by mu všichni ti, co ho měli rádi, chtěli ještě říct? To, co mu říct již nestihli, mu alespoň napsali do vzkazů na jeho internetových stránkách. Jsou to vzkazy plné žalu a smutku. Přestože celý svůj muzikantský život Karel Zich prožil tak trochu ve stínu svých slavnějších kolegů, jak moc ho měli lidi rádi, ukázal až jeho nečekaný "odchod".

Osud k němu byl krutý - jeho život ukončil po jednom z potápěčských ponorů na Korsice s největší pravděpodobností infarkt. "Byl to český Elvis, slušný člověk a výborný muzikant," zní ze všech stran. Národ je otřesen a ve fanklubu Karla Zicha vyvěšují černé prapory. "Je to rána. Znal jsem se s Karlem osobně a byl to člověk, na kterého se nezapomíná," řekl nám šéf fanklubu Karla Zicha Pavel Černocký z Prahy. Fanklub existuje už dlouhá léta a má stovky členů.

Zpěvákova kytara osiří stejně jako notové záznamy, několik písní zůstane nedopsaných. Jeho písně tu ale budou pořád stejně jako vzpomínky všech, co ho měli rádi.

Dva Elvisové si společně zazpívali s Evou Pilarovou [Zdroj:]Co mu vzkazují fanoušci?

Je mi strašně líto odchodu tak dobrého člověka a zpěváka, jakým Karel Zich bezesporu byl. Jeho písně nám zůstanou - děkujeme ! Upřímnou soustrast celé jeho rodině. Stále nevěřím ... Skoro před rokem jsem ztratila tátu, který ho měl taky rád, tak se tam nahoře mějte dobře a zpívejte si spolu.

zarmoucená Hanka

 

Je mi líto, co se stalo, ale život je už takový. Odešel v překrásné krajině a taky se do takové nádhery dostane tam nahoře. Karle, pozdravujte Michala Tučného a Helenku Růžičkovou! Vaše písničky tady budou znít ještě hodně dlouho.

Milka

 

Je mi to moc líto. Pan Zich byl se svými písněmi se mnou na stejné vlně a při jejich poslechu jsem měla příjemné mrazení. Pane Karle, pozdravujte tam nahoře Michala Tučného.

Jana

 

I když nejsme hudebníci a Karla jsme znali jen z obrazovky, tak nás tato zpráva všechny zasáhla. Dle vystupování se jevil vždy jako skromný a inteligentní člověk, který umí rozdávat radost, a jeho zpěv a hudba zůstane v nás všech, a to je přece nejdůležitější. Přece třeba Paráda je snad národní písničkou. Upřímnou soustrast všem blízkým.

Pavel

 

Děkujeme. Kéž bys byl ještě neodešel!

Josef

 

Upřímnou soustrast všem blízkým. Takových skromných a inteligentních zpěváků s kultivovaným projevem naše populární hudba nemá na rozdávání. Je to obrovská škoda! Díky pane Karle Zichu za všechno!

Dana

 

Měl jsem moc rad Karlovy písničky, protože byly prostě dobrý.

Pepek

 

Mám vzpomínky z dětství i mládí ze setkání na Portě a pak i v Praze - Pan zpěvák a posluchačka okouzlená písničkami. To už mi nikdo nevezme. Vás si vzal Bůh, byť pro všechny nepochopitelně brzy. Upřímnou soustrast vaší rodině - odchod milované bytosti vždycky bolí - všichni se tam jednou sejdeme. Slzy a žal odvanou, to krásné zůstane. Láska a ty překrásné písničky, které se budou jistě hrát ještě léta letoucí.

Alice

 

Děkuji, pane muzikante.Vaše písně budou stále s námi.

Jirka

 

Jsem sice dospělý chlap, ale vyhrkly mi slzy, když jsem se to včera dozvěděl, a vůbec jsem se za ně nestyděl. S písněmi Karla Zicha jsem vyrůstal od dětství. Upřímnou soustrast rodině.

Tom


Karel Zich [Zdroj:]Karel Zich se narodil v Praze a 10. června oslavil 55. narozeniny. Hudba byla jeho láskou od mládí, přesto na Karlově univerzitě vystudoval obor estetika-sociologie a stal se doktorem filozofie.

V 60. letech byl členem skupin Framus a Spirituál kvintet, v roce 1974 začal hrát sólově. Písně, které zpíval, také většinou sám skládal. V 80. letech hrál s doprovodnou skupinou Flop a spolupracoval s Lenkou Filipovou, s níž natočil slavný hit Mosty. V té době si zazpíval i s královnou amerického roc´k n´rollu Wandou Jackson, která v 50. letech vystupovala po boku Elvise Presleyho. V 90. letech začal znovu vystupovat se Spirituál kvintetem a měl i své vlastní recitály a koncerty. Hrál rock´n´ roll, folk, spirituály i pop. Prodal přes milión desek, album Paráda si koupilo přes čtvrt miliónu lidí.

A jaký byl jeho osobní život? Byl podruhé ženatý a je otcem dvou dětí. Nečekaná smrt ho zastihla 13. července ve vyhlášeném ráji potápěčů Illes Cerbicale na Korsice ve Středozemním moři. Přesnou příčinu úmrtí určí až pitva, pravděpodobně však šlo o srdeční selhání po jednom z potápěčských ponorů.

Jeho hity jako Paráda, Máš chuť majoránky, Alenka v říši divů, Měla na očích brýle, ale i další písně však naštěstí zůstávají s námi.

vek