Karel Zich se utopil!

(Blesk, 15.7. 2004)

Tragédie na Korsice. Smrt pod hladinou. Manželka se zhroutila

Zpěvák a muzikant Karel Zich (+55) tragicky zemřel! Osudným se mu stal jeden z ponorů při potápěčském zájezdu na Korsiku. Tam odcestoval Zich s manželkou Janou (38) před několika dny na dovolenou s potápěčským oddílem.

Stalo se to v brzkých odpoledních hodinách v úterý 13. července. Tu strašnou novinu mi zavolali vedoucí zájezdu a jeho manželka, ale k jaké konkrétní tragédii došlo, neupřesnili. Mohu se jen domnívat, že to bylo pravděpodobně při potápění," řekla Blesku sestra Karla Zicha Marie Dohalská.

Smrt při potápění potvrdila i česká konzulka ve Francii Ljuba Svobodová. Podle ní byl sice Zich ihned převezen vrtulníkem do nemocnice, tam však zemřel. "Nezlobte se, ale já teď nemůžu nic říct," rozplakala se včera do telefonu Zichova manželka Jana a zavěsila.

Před měsícem oslavil populární zpěvák v kruhu svých nejbližších pětapadesáté narozeniny. Svým hostům se chlubil tím, že se svým potápěčským průkazem brzy vyrazí k moři. "Udělal jsem si mezinárodní potápěčský kurs. Bylo to hlavně díky mé ženě, která ho má už dávno. Potápění je nádherný zážitek. V létě se opět chystáme k moři a musím říct, že každá taková výprava mi přináší neskutečná poznání. Svět pod vodou je naprosto fantastický," nechal se v jednom z rozhovorů slyšet Zich. V té době ještě netušil, že právě podmořský svět se mu stane osudným.

"To nemůže být pravda! Teď se mi udělalo špatně od žaludku, a kdybych neseděla, tak to se mnou seklo. Karel byl strašně fajn kamarád. Už tři dny na něj moc myslím a chystám se, že mu budu volat, abychom se domluvili na náhradním termínu oslavy jeho narozenin. Když jsme je měli začátkem června slavit, zemřel Karlově sestře manžel, a tak jsme tu oslavu odložili. Já se s Karlovou rodinou znám už dvacet let. Pořád tomu nemůžu uvěřit. To nemůže být pravda," řekla Blesku zlomeným hlasem Lenka Filipová, která se Zichem nazpívala megahit Mosty.

"Když jsem se to dozvěděl, bylo to jako blesk z čistého nebe. S Karlem jsme se znali více než třicet let a velice jsem si ho vážil. Byl to přítel z nejlepších. Slušný člověk, pracovitý, kultivovaný, vzdělaný, vždy férový a ochotný pomáhat a navíc muzikant s velkým M, to byl pro mě Karel Zich. Promiňte nenacházím slova, bude mi strašně chybět," řekl Blesku básník a textař František Novotný, který pro Zicha napsal řadu textů a byl dlouholetým spolupracovníkem Spirituál kvintetu, s nímž Zich vystupoval.

A český Elvis Presley, kterým Karel Zich určitě byl, bude chybět nejen jemu!


Karel Zich

10. 6. 1949 - 13. 7. 2004

Zpěvák a skladatel, doktor filozofie. Byl členem Spirituál kvintetu, od poloviny sedmdesátých let byl na sólové dráze. Vyšla mu řada alb a mezi jeho největší hity patří písně Paráda, Alenka v říši divů, Máš chuť majoránky, Není všechno paráda nebo duet s Lenkou Filipovou Mosty. Před dvěma lety se o dovolené podruhé oženil a vzal si svou dávnou lásku Janu. Z prvního manželství měl Karel Zich dvě děti - Adélu (22) a Karla (15).

Vladimír Sysel, Miroslav Graclík