Karel Zich tragicky zahynul

(Hudební portál, 15.7. 2004)

Nešťasná zpráva přišla jako blesk z čistého nebe. Český Elvis Presley zemřel. Dovolená na Korsice se změnila v tragédii, když při potápění skonal jeden z nejpopulárnějších českých zpěváků.
 
 Hluboký čistý hlas a melodické písničky Karla Zicha přinášely radost každému z nás. Hity Alenka v říši divů, Máš chuť majoránky, Mosty, Za to může rock´n´roll, Sám se svou kytarou, Měla na očích brýle, Paráda, Není všechno paráda a mnoho jiných se řadí do zlatého fondu české populární hudby a zaznívaly vedle řady dalších opakovaně na četných koncertech. Série vystoupení a koncertů, ať již samostatných nebo se skupinou Spirituál kvintet, stejně jako bohaté plány do budoucnosti, však zastavila ruka osudu.
 

Nedaleko města Porto - Vechio, poblíž francouzského ostrova Korsika, trávil svou aktivní dovolenou s manželkou a skupinou dalších lidí i zpěvák. Jedním z koníčků Karla Zicha bylo i potápění a právě po dokončení ponoru a vynoření nad hladinu zkolaboval. Přestože předtím stačil dosáhnout břehu a přivolaný vrtulník jej dopravildo nemocnice, lékaři mu již nedokázali pomoci. "Zahynul poté, co se vynořil po ukončení ponoru. Příčina smrti bude předmětem dalšího šetření," sdělil ČTK organizátor zájezdu Radomil Hertl z pražského potápěčského centra Blue Shark. "Normálně se vynořil a když už byl na břehu, tak zkolaboval," uvedl dále Hertlův spolupracovník Vít Janouš.
 

Karel Zich se narodil 10. 6. 1949 v Praze. Na Karlově Univerzitě vystudoval obory estetika-sociologie, které završil doktorátem filozofie. Muzice se věnoval nejen od dětství v hudebně založené rodině, ale studoval i tři roky kompozici na konzervatoři. Jeho hudební kariéra začala v letech 1964 - 65 působením ve skupině Framus s Michalem Prokopem. Roku 1968 se připojil ke skupině Spirituál kvintet, ve které se proslavil především díky písním Doney Gal a Kovbojův nářek, vydaným na desce "Písně amerického západu".

Sedmdesátá léta jednoznačně rozhodují o Zichově inklinaci k rock´n´rollu, vydává se na samostatnou dráhu a zpívá jak převzaté písně, tak skladby své i z tvorby známých českých skladatelů populární hudby. Vydává svoji první LP desku Dům č.5., posouvá se na čtvrté místo v anketě Český slavík a zakládá doprovodnou skupinu Flop.

Jeho další hudební dráha je ovlivněna spoluprací se zpěvačkou Lenkou Filipovou, Pavlem Bobkem, Petrou Janů, Jitkou Zelenkovou, Yvone Přenosilovou i americkou královnou rock´n´rollu Wandou Jackson. V jeho písních se objevuje nejčastěji právě  rock´n´rollový rytmus a hlas nabývá nejednou podoby blízké králi tohoto žánru, Elvisu Presleymu. Roku 1992 se opět vrací ke Spirituál kvintetu, vystupuje se skupinou Flop i na samostatných recitálech s kytarou a zároveň skládá písně i pro další interprety. Za jeho kariérou zůstalo na 50 singlů a 15 alb.

Karel Zich byl typem inteligentního všestranného muzikanta, který dokázal zaujmout v každém žánru hudby, který provozoval a přitom zůstat svůj, s osobitým a nezaměnitelným hlasem. Nejen kvůli němu však bude tento zpěvák v naší hudbě chybět.

Ivan Novák

 zpět