Místo jeho smrti

(Blesk, 17.7. 2004)

Místo jeho smrti [Zdroj:David Malík]Tragédie plná záhad - Karel Zich

Přesně tady začaly okamžiky, kdy smrt vzala do svých spárů život Karla Zicha (†55)! Jenže! Čtyři dny po jeho smrti se začínají objevovat šokující informace.

Karel Zich možná nemusel několik kilometrů od pobřeží Korsiky zahynout. Podle svědků zemřel na hladině moře poté, co se vynořil z dvacetimetrové hloubky. Utopil se! Ale proč? "Často mě píchá u srdce, nemám z toho dobrý pocit," svěřil se před nedávnem sám Zich svým přátelům. Bylo na vině zpěvákovo srdce anebo ho skolil příliš rychlý výstup z mořských hlubin? Blesk získal exkluzívní svědectví amatérského potápěče, který se ocitl ve stejné situaci, dokonce se stejnou výpravou Blue Shark, před třemi lety! Tehdy se také málem utopil!

Karel Zich, potápěč amatér! Jeho první ponor! Blesk přímo na místě zjistil zarážející informace. "Je to na otevřeném moři, často jsou tu velké vlny, tady by se začátečníci vůbec neměli potápět," řekl Blesku jeden z místních instruktorů. Podle něj amatéry mate velká viditelnost. "Pak jim nedojde, že už jsou moc hluboko, že je může strhnout proud. Bez místního instruktora by se tu neměli potápět vůbec," dodává instruktor. Proč tedy Zich šel při prvním ponoru do tak nebezpečných hlubin? Svědectví Zdeňka Zavadila, který se na výpravě s potápěčskou skupinou Blue Shark před třemi lety prý také málem utopil, mnohému napovídá.

Vrak lodi z minulého století, ke kterému se u Korsiky potopil i Karel Zich [Zdroj:David Malík]"S panem Hertlem (šéf výpravy - pozn. redakce) jsem se málem utopil. Špatně se mi na to vzpomíná, když jsem ale četl o té tragédii pana Zicha v Blesku, nedalo mně to," svěřil nám Zdeněk Zavadil, šéf spediční firmy Schenker.

Jeho potápěčský kurs prý trval pouhé dva dny. "Většinou to byla teorie na suchu a potápění probíhalo potom v bazénu," vzpomíná pan Zavadil. Jak uvádí, přesto dostal potápěčský průkaz prvního stupně PADI - Open Water Diver, který ho opravňoval potopit se do hloubky 18 metrů. Radek Hertl chtěl ale svým "zákazníkům" na Korsice poskytnout "bonus" a nechal je potopit až do zrádných 30 metrů.

Karel Zich [Zdroj:Blesk]"Kdo by tam nechtěl! Tam dole se skrýval vrak lodi. Báli jsme se, ale spíš vám v takové situaci velí váš adrenalin. Ten vrak jsme prostě museli vidět," vybavuje si Zavadil. Ještě víc než on ale riskoval prý jeho instruktor Hertl. A to se také Zavadilovi málem stalo osudným. Ve 30 metrech pod vodou Zavadilovi ulétla kyslíková lahev a hrozila smrt během pár sekund. "Naštěstí jsem ji zachytil v ústech, a tak jsem se dostával pomalu na hladinu. Věděl jsem, že musím pět metrů pod hladinou chvilku zůstat, aby nenastala dekomprese. Nešlo to. Hnalo mě to jako vichřice nahoru. Měl jsem strach a už jsem viděl andělíčky," popisuje Zavadil. Štěstí ho ale neopustilo a nad hladinou dýchal a nebylo mu zle. "Můj instruktor však ani nezaregistroval, že mu chybím. Nebýt lodi s německými potápěči, plácal bych se tam ještě hodně dlouho a kdoví..." pokračuje Zavadil, jehož srdce naštěstí přežilo.

A Karel Zich, který neměl vyšší stupeň potápěčského umění? Nebyl na tom vůbec líp! Naopak. Jeho srdce bylo podle našich informací velice oslabené. Sám si na něho stěžoval dokonce už před třemi lety. Ale nejen srdce mohlo Karla Zicha zradit. "Je dost dobře možné, že i v tomto případě došlo k tzv. barotraumatu. To se často stává především nezkušeným potápěčům, když se ponoří do příliš velké hloubky a potom se rychle vynoří na hladinu. Vzduch potom v podstatě roztrhne plíce. Tomu by měl samozřejmě zabránit jeho instruktor," řekl nám Pierre LaCroix z jedné z potápěčských škol na jižním pobřeží Korsiky.

Vzhledem k tomu, že příčina Zichova úmrtí byla jasná (utonutí), francouzský prokurátor nedal příkaz k pitvě.

Roman Schuster