Zichova rodina: Trváme na pitvě!

(Blesk, 20.7. 2004)

Nemocnice v přímořském letovisku Bonifacio, v jejíž márnici je v současné době tělo Karla Zicha [Zdroj:David Malík]Kolem tragické smrti zpěváka na Korsice je plno dohadů

Rodina Karla Zicha (†55) chce pitvu! I týden poté, co populární zpěvák tragicky zahynul při potápění na jižním pobřeží Korsiky, totiž kolem příčiny jeho utonutí panují pochybnosti.

Nemocnice v přímořském letovisku Bonifacio, v jejíž márnici je v současné době tělo Karla Zicha [Zdroj:David Malík]Je to přání všech, jak nás, tak těch, kteří mu v osudných chvílích jeho smrti byli nablízku," říká zpěvákova sestra Marie Dohalská. Příbuzní se již obrátili na Pohřební ústav hl. m. Prahy, aby zařídil převoz do Čech. Podle Dohalské by se tak mělo stát ještě tento týden. Jak Blesku řekla, převoz jejího zesnulého bratra protahují francouzské úřady.

"Ukazuje se, že existuje několik verzí důvodů Karlovy smrti. A my všichni chceme znát její skutečné příčiny," říká Zichova sestra. Podle ní je to i zájem lidí z potápěčské agentury Blue Shark, kteří Zicha při osudném ponoru doprovázeli.

Objasnit smrt svého manžela si učitě přeje i jeho manželka Jana, která s ním sdílela vášeň pro potápění [Zdroj:Martin Pekárek]Jak reportéři Blesku zjistili přímo na místě, za Zichovou smrtí mohla být i jeho potápěčská nezkušenost. A právě ta se mu mohla stát při ponoru v poměrně složité potápěčské oblasti kolem překrásných ostrůvků Illes Cerbicale osudnou.

Na převoz do Česka čeká Zichovo tělo v márnici nemocnice v městečku Bonifacio. Nevelká nemocnice je přímo na břehu moře, v němž našel populární zpěvák smrt. Když jsme se tu chtěli dozvědět něco bližšího o převozu Zichových ostatků, personál byl zjevně nervózní. "Nemáme k tomu oprávnění," tvrdil zdejší lékař. Právě jeho kolega uzavřel Zichovu smrt jednoznačně jako utopení a nenařídil pitvu.

Podle Olgy Tatičové z pražského Ústavu soudního lékařství se pitva při úmrtí v zahraničí běžně neprovádí. "Provádí se jen v případě, že v příčině smrti existují nějaké nejasnosti," řekla Tatičová. A těch je kolem Zichovy smrti celá řada.

František Štibor, Roman Schuster

Hlubiny kolem ostrůvku Illes Cerbicales skrývají řadu krás. Možná právě tento vrak se mohl Karlu Zichovi stát osudným. [Zdroj:Blesk]   Karel Zich a Jana Zichová [Zdroj:Martin Pekárek]