Soudní lékař: Zich utonul

(iDnes, 17.7. 2004)

Příčinou úterní smrti zpěváka Karla Zicha, který se potápěl se svými přáteli na pobřeží Korsiky u města Porto Vecchio, bylo utonutí. Potvrdila to v pátek konzulka České republiky ve Francii Ljuba Svobodová.

"Soudní lékař proto ani nenařídil pitvu a zároveň vyloučil cizí zavinění," řekla MF DNES Svobodová.

Se zpěvákem byl v osudný den pod hladinou instruktor potápění a blízký zpěvákův přítel Radomil Hertl.

"Ponor, který jsem vedl, probíhal skvěle," vzpomíná . "Potom nás sice náhle začaly unášet hladinové proudy, které dokážou překvapit i zkušeného potápěče, ale naštěstí jsme se na ně před ponorem připravili. Nemohly nás nijak ohrozit," řekl.

Podle Radomila Hertla se skupina potápěla v průměrné hloubce 12,1 metru po dobu 48 minut. "Na čtyři minuty jsme dosáhli hloubky dvaceti metrů. I když se Zich potápěl teprve rok, nebyl to žádný pitomec," podotýká Hertl.

"Při vynořování jsme samozřejmě nezapomněli udělat bezpečnostní zastávku, aby nedošlo ke komplikacím," řekl. Když se Karel Zich vynořil na hladinu, choval se podle Hertla naprosto normálně. Asi po minutě však náhle ztratil vědomí.

"Hned na hladině dostal umělé dýchání, a když to nepomohlo, po čtvrthodině jsme pokračovali v resuscitaci na lodi. Helikoptéra záchranné služby přiletěla asi po hodině a čtvrt," vypráví Hertl se slzami v očích.

"Lékařka však pouze konstatovala smrt. Odpluli jsme tedy do přístavu, kde začalo vyšetřování." Radoslav Hertl se domnívá, že na Zicha mohl zapůsobit i stres, který prožil, když mu přednedávnem zemřel švagr.

"Karel nikdy nedával najevo žádnou slabost. Nechtěl tím obtěžovat okolí," říká zpěvákův přítel. "Vím, jak vypadá topící se člověk. Kašle a aspoň chvíli bojuje o život.
Ale on najednou zkolaboval. Byl jsem opravdu bezmocný," dodává.

Tělo Karla Zicha bude zpět do České republiky převezeno pravděpodobně příští týden. Datum pohřbu závisí na rozhodnutí manželky tragicky zesnulého umělce a na tom, zda bude požadovat provedení pitvy.

"Paní Zichové podávají lékaři uklidňující prášky," říká Radomil Hertl. "Když mi Karel umíral v náručí, prožil jsem si dvacetiminutový horor. Ani nevím, jestli si ponechám firmu a budu pokračovat v profesionálním potápění," svěřuje se.

Tomáš Drahoňovský, Jitka Holečková