Jiří Tichota: Karel Zich byl báječný muzikant i člověk

(Novinky, 15.7. 2004)

Jiří Tichota s Karlem ZichemNa zpěváka Karla Zicha, který náhle zemřel ve věku 55 let, vzpomíná pro Právo zakladatel a vedoucí skupiny Spirituál kvintet Jiří Tichota. Byť se Zich od poloviny 70. let soustředil na sólovou dráhu, kde dosáhl velkého úspěchu, se Spirituál kvintetem stále vystupoval.

PRAHA - Karel Zich zůstane pro všechny, kdo jsme ho znali, milým, obětavým a skromným člověkem. K hudební dráze byl určen už rodinným prostředím, jeho dědeček Otakar byl estetik a skladatel, také strýc Jaroslav se věnoval hudbě a i maminka pocházela z hudební rodiny.

On sám se vážnou hudbou zabýval. Pokud si dobře pamatuji, tak studoval tři roky skladbu u Zdeňka Hůly, na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pak vystudoval sociologii a estetiku.

Setkání při stávce

Jeho univerzitní dráha je důležitá pro nás jako Spirituál kvintet. Seznámili jsme se totiž při studentské stávce v roce 1969, on byl student a já asistent. Byli jsme zavřeni ve škole a zpívali celou noc.

Hrál báječně na kytaru. Viděl jsem, že mám před sebou talentovaného člověka, a protože dva členové skupiny byli zrovna na služební cestě v zahraničí a naše zpěvačka Odetka emigrovala do Švýcarska, pozval jsem ho ke spolupráci. On Spirituál kvintet už znal, souhlasil, ale zároveň nám hned zpočátku oznámil, že počítá i se sólovou hudební dráhou.

Dobrý hudebník

Karel Zich byl pro kapelu velkým přínosem jako zpěvák i kytarista. Naučil se na vůbec první československou dvanáctistrunnou kytaru, kterou vyrobili v Lubech u Chebu. Byl dobře disponován i k improvizacím a vůbec byla radost s ním spolupracovat, nahráli jsme také první společnou dlouhohrající desku Písničky z roku raz dva.

Ukázalo se, že Karel má schopnost vnímat specifikum hudby, u nás dokazoval, že ji dobře cítí od lidové písničky přes renesanční až po jazz.

Po čtyřech letech nám rok dopředu oznámil, že se pokusí o sólovou kariéru. Setkávali jsme se potom na řadě vystoupení, po osmi letech jsme pak připravovali vzpomínkové CD a požádali jsme Karla, zda by s námi zase nespolupracoval. Od té doby až do tragického úterý byl hýčkaným členem našeho kolektivu.

Celý text včetně vzpomínek na to, jaký byl Karel Zich v osobním životě, přinese páteční Právo.

Jiří Tichota

Vzpomínky kamarádů:

Jitka Zelenková

"To, co se stalo Karlu Zichovi, je pro mě strašné. Nic mě za poslední dobu tak hluboce nezasáhlo. Karel byl výborný kluk, chytrý, vzdělaný a hlavně bezvadný kolega. Kromě toho, že jsme spolu nazpívali dva duety, tak jsme spolu měli krásný kamarádský vztah. Znám se mnoho let s celou rodinou Zichů a jsou to báječní lidé. Je to strašné, nemohu se vzpamatovat," komentovala s pláčem v hlase zprávu o Zichově smrti zpěvačka Jitka Zelenková.

"Nejstrašnější na této tragédii je, že mi Karel poslední dobou říkal, že je teď nejšťastnější v životě. Znova se oženil a založil si novou rodinu. Hrozně se radoval ze života. Strašně to prožívám a proklínám osud. Bohužel, každý člověk má vyměřený pro život určitý čas. Každému svíčka dohoří jindy, ale Karlovi hořela velmi krátce," dodala Zichova dlouholetá kamarádka.

Petra Janů

Smrt Karla Zicha zasáhla i zpěvačku Petru Janů, která se Zichem nazpívala úspěšnou písničku Kalamitní typ: "Na Karla budu vždy vzpomínat s láskou. Byl to báječný kluk a přítel, měli jsme se moc rádi. Navíc mě Karel před krátkou dobou oslovil, a plánovali jsme společný pořad v televizi. O to víc mě jeho smrt  zaskočila."

Petr Salava

Smutné okamžiky prožívá i šéf fotbalového klubu uměleckých hvězd Amfora Petr Salava: "Je to pro mě velmi smutné. Karel byl v Amfoře osmadvacet let a byl tak jejím třetím služebně nejstarším členem. Nechci o tom proto moc mluvit. Je to pro mě příliš bolestná a příliš blízká tragédie."

Korzo

Diskuse k článku