Tragicky zemřel zpěvák Karel Zich

(Lidovky-Centrum.cz, 16.7. 2004)

Policisté vyloučili, že by instruktor udělal při potápění chybu

Zpěvák Karel Zich se utopil v moři během potápění u korsických břehů bez cizího zavinění. Takový je závěr francouzských úřadů, které případ vyšetřují. Utonutí označil za příčinu smrti i soudní lékař. Francouzští policisté, kteří se případem zabývali, podle české konzulky Ljuby Svobodové také vyloučili, že by se instruktor, se kterým se zpěvák potápěl, dopustil nějaké chyby.

Zpěvák podle policie nezemřel následkem dekomprese po rychlém vynoření z hloubky. Podle informací zveřejněných v tisku se Zich s instruktorem potápěli asi do dvaceti metrů, což je ještě považováno za poměrně bezpečnou hloubku. Instruktor Radomil Hertl popřel teorii policie, že Zich mohl zazmatkovat, když se na moři zvedl vítr a vlny. Podle Hertla byl Zich na hladině ve zcela normálním stavu a nepropadal panice.

Prokurátor, který kvůli jasné příčině smrti nedal příkaz k pitvě, vydal povolení k převozu těla do České republiky. Tělo převeze zřejmě až příští týden asistenční služba AXA.

Nezemřel na následky dekomprese

Populární zpěvák tragicky zemřel v úterý 13. července během dovolené v zahraničí. Zich, který byl s manželkou a menší skupinou dalších lidí na zájezdě, zahynul v podvečer při potápění u korsického města Porto-Vecchio. O život přišel pět týdnů po svých 55. narozeninách. Zich byl ještě vrtulníkem převezen do nemocnice v tomto městě, ale lékaři ho už nedokázali zachránit. "Šlo tam zřejmě o nějakou nenadálou tragédii," řekla Zichova sestra Marie Dohalská, která bližší podrobnosti o zpěvákově úmrtí neznala.

Pětapadesátiletý Zich, který začal vystupovat se skupinou Spirituál Kvintet a pak se věnoval sólové kariéře, byl u Korsiky na dovolené s manželkou ve skupině asi deseti dalších lidí. Na organizaci zájezdu se podílel jeden český potápěčský klub. Konzulka nyní v Marseille zařizuje konzulární záležitosti spojené s úmrtím. O převoz těla do České republiky se podle ní bude starat pojišťovna, u níž byl Karel Zich pojištěn.

Zpěvákova smrt zasáhla členy skupiny Spirituál kvintet. "Znamená to těžkou ztrátu nejen pro pop music. Je to tak, jako kdyby odešel někdo z rodiny. Spirituál kvintet spolu tráví víc času než obvykle většina rodin. Je takovou rodinou už několik desítek let," svěřil se vedoucí skupiny Jiří Tichota. "Poznal jsem Karla při stávce studentů v lednu 1969. Já tam měl kytaru a on na ni hrál a zpíval a mně se to moc líbilo," vzpomínal na své seznámení se Zichem.

Karel Zich se narodil 10. června 1949 v Praze. Už během středoškolských studií stál u zrodu kapely Framus 5. Studoval na konzervatoři a absolvoval sociologii a estetiku na pražské filozofické fakultě. První sólové album Dům č. 5, na které sám složil hudbu, vydal v roce 1975. Na koncertech tehdy Zicha doprovázela skupina Flop, zpíval i společně s Lenkou Filipovou. Později se začal věnovat interpretaci rock'n'rollu v duchu Elvise Presleyho. Mezi jeho největší hity patřily písně Máš chuť majoránky a Paráda. "Byl také vynikající kytarista, na dvanáctistrunnou kytaru měl u nás málo konkurentů," dodal Tichota.
Karel Zich se v posledních letech angažoval také v nadaci Život umělce, která pomáhá seniorům ze světa kultury. "I když byl velmi vytížený, nikdy neváhal najít si čas na koncerty dobré vůle, které měly pomoci lidem," řekl Tichota.

čtk

Diskuse k článku