Už to nebude paráda

(Týdeník Květy 30/2004)

Jeho písničky už nikdo tak dobře nezazpívá. Karel Zich byl jen jeden.Zpěvák Karel Zich zahynul při potápění

Červnové 55. narozeniny Karel Zich neslavil kvůli úmrtí v rodině. Oslavu odložil, ale bohužel k ní už nikdy nedojde. Nepřipijeme si s ním na zdraví. Největší představitel rokenrolové muziky u nás 13. července tragicky zahynul na dovolené na francouzském ostrově Korsika.

Vyhlášený sportovec Zich se po potápění v nepříliš hluboké vodě ještě normálně vynořil a poté zkolaboval. „Ztratili jsme výborného kamaráda,“ řekl nám zdrceně jeden z Karlových nejlepších přátel muzikant Milan Drobný. „Často jsme spolu hrávali tenis, on byl skutečný džentlmen, dalo se na něj vždycky spolehnout. Takových lidí není moc. Můžu vám odvyprávět jeden zážitek, který Karla velice dobře charakterizuje. Zpěváci a herci jezdívali dlouhá léta pro víno na Moravu do Bojanovic ke Karlu Kockovi. I několikrát za rok. Ale když pan Kock umřel, sešli jsme se v Bojanovicích na pohřbu jenom my dva – Kája Zich a já. On totiž nikdy nezklamal. Takoví lidé by nás neměli opouštět,“ dodal smutně Milan Drobný. Také kolegyně zpěvačka Věra Martinová nemohla zlé zprávě uvěřit. „Karel si nedávno udělal potápěčský kurs, jeho žena ho měla už dlouho. Tolik se těšil na podvodní svět.“ S Lenkou Filipovou Karel nazpíval Mosty a poslední tři roky spolu jezdili na vystoupení. „Znám dobře celou jeho rodinu už od šestnácti let,“ svěřila se zpěvačka. „Když v červnu zemřel náhle doslova na ulici na infarkt manžel jeho sestry, odložili jsme oslavy Karlových půlkulatých narozenin na později. A teď už žádné později nebude. Byl to skvělý kamarád, nebral práci jako kšeft, muzika ho strašně bavila. Říkali jsme mu Nesestřelitelný, protože jsme ho nikdy nemohli dostat z pódia,“ vzpomíná Lenka.

Zamilovaný

Přede dvěma lety se Karel v létě tajně podruhé oženil. Jeho vyvolenou se stala blonďatá Moravanka Jana, se kterou se znal už 20 let. Kdysi jako studentka dělala hostesku v brněnském hotelu. Tehdy neměl vztah šanci, Karel byl ženatý a jedno ze dvou jeho dětí bylo na světě. Osud je ale znovu svedl dohromady. Karel ukončil téměř 24leté manželství s Natašou a šel za hlasem svého srdce. To už Jana nebyla žádný zajíc, ale dospělá 36letá žena. Dva roky pak dělala manželovi obětavou manažerku. „Naše svatba byla hodně civilní a ani nevěsta neměla bílé šaty, ale pro nás to bylo romantické ažaž,“ řekl nám po obřadu. Zářil štěstím, startoval novou etapu života. Možná měl tehdy věnovat více pozornosti svému zdraví, vždyť si například už před třemi lety na tenisovém turnaji v Pardubicích stěžoval, že ho píchalo a bolelo u srdce. „Myslel jsem si, že mám infarkt,“ svěřil se tehdy. Všichni mu domlouvali, aby určitě zašel k lékaři. Nakonec nám řekl, že doktor nic nezjistil a že bolesti budou asi od páteře.

Se Spirituál kvintetemOd dětství muzikant

Zpěvák s nezaměnitelným hlasem se narodil v hudební rodině, dědeček Otakar byl hudební skladatel a strýc Jaroslav hudební teoretik a klavírista, oteč, ač profesí matematik, pomáhal zakládat festival Pražské jaro. O význačnosti zpěvákových předků svědčí i skutečnost, že když si děda bral v roce 1936 na Staroměstské radnici babičku, šli jim na svatbu například Rafael Kubelík a Rudolf Firkušný. Rodina Zichů je velice soudržná, v prvorepublikové vile na Vinohradech bydlela pod jednou střechou maminka a Karlovi sourozenci se svými rodinami.

"Tenis si už spolu nezahrajeme. Bude mi moc chybět.", říká smutně Milan DrobnýČeský Elvis

Karel už v mládí propadl rokenrolu, miloval i swing a nakonec po třech letech na pražské Státní konzervatoři vystudoval na UK estetiku a sociologii. V roce 1964 působil ve skupině Framus a o 4 roky později se stal členem Spirituál kvintetu. A před rovnými 30 lety začala Karlova sólová dráha. Natočil své největší hity jako Máš chuť majoránky, Alenka v říši divů, Mosty, Dům č. 5, Není všechno paráda a hlavně slavnou Parádu. Prodalo se jí neuvěřitelných 250 000 kusů a na každé větší oslavě nebo při vystoupení si ji lidé vyžádali. Karel Zich, přezdívaný český Presley, nám ji už ale nikdy nezazpívá.

Hana Höschlová

Snímky Daniel Vojtíšek a ČTK