Zich varhany neuslyší

(Noviny Chrudimska, 16.7. 2004)

Mělník – Zevrubně opravené varhany se v nejbližších týdnech znovu rozeznějí v kostele Všech svatých v obci Kozly na Mělnicku. Ze seznamu čestných hostů, kteří budou pozváni  naslavností koncert, však vypadlo jméno zpěváka Karla Zicha, který v úterý tragicky zahynul při potápění u Korsiky. Přitom to byl právě on, kdo se o obnovu královského nástroje zasloužil. Zich se totiž při koncertování se skupinou Spirituál kvintet ve Vysoké Libni na Mělnicku seznámil s Františkem Veselým z Tišic. Ten ho upozornil na žalostný stav varhan v kostele v Kozlech.

Zpěvák se zachoval neobyčejně vstříčně. Uspořádal v Tišicích koncert a osobně dohlédl, aby byl veškerý výtěžek z akce předán na záchranu kozelských varhan. Ty už jsou po půlroční opravě opět na svém místě, na počest Karlu Zichovi se ale místo píšťal ozve z kostela Všech svatých umíráček.

Lidé měli Karla rádi

  • Jako blesk z čistýho nebe, tahle zpráva. Zrovna v létě jeho písničky působily jako osvěžující koktejl, každý si musel vzpomenout na Elvise, když zpíval. Ve Spirituálu měl taky nezastupitelné místo… bude mi chybět  (berulinka)

  • Umělců, jakým byl Karel Zich, nebude nikdy dost. Od dětství jsem jeho hudbu milovat  a vydrželo mi to dodnes. Budeš nám chybět. (Mikuláš)

  • Protože se uměl chovat a navíc byl i slušný, zcela zbytečně se po sametové kamufláži stáhnul do pozadí, na rozdíl od těch otrlejších. Škoda ho jako člověka i jeho muzikanta… (xaeris)

  • Jeho dvanáctistrunka už zahraje jen u nebeských bran…. Velká škoda – většinou odchází jen ti potřební a lůza ala Špidlo-Grosso zůstává (Emil Němec)

  • Existuje-li osud, je to škodolibý parchant. Takového pohodáře na dovolené …. Dobrý muzikant i člověk, bude chybět, lidi s názorem mám rád. (Robin)

  • …. Máš chuť majoránky, lásko má … (naivka)

(ohlasy z internetových diskusí)

(jt)