Zpěvák Karel Zich zahynul při potápění

(Tiscali, 14.7. 2004)

[PRAHA/PAŘÍŽ, 14. července] - U korsických břehů zahynul v úterý při potápění český zpěvák Karel Zich. Sdělila to česká konzulka ve Francii Ljuba Svobodová. Neštěstí, o němž konzulka neuvedla podrobnosti, se stalo v úterý odpoledne poblíž korsického města Porto-Vecchio.

Pětapadesátiletý Zich byl u Korsiky na dovolené s manželkou ve společnosti asi deseti dalších lidí. Na organizaci zájezdu se podílel jeden český potápěčský klub.

"Šlo tam zřejmě o nějakou nenadálou tragédii," řekla Zichova sestra Marie Dohalská, která podrobnosti o zpěvákově smrti neznala.

Svobodová nyní v Marseille zařizuje konzulární záležitosti spojené s úmrtím. O převoz těla do České republiky se podle ní bude starat pojišťovna, u níž byl Zich pojištěn.

"Znamená to těžkou ztrátu nejen pro pop music. Je to tak, jako kdyby odešel někdo z rodiny. Spirituál kvintet spolu tráví víc času než obvykle většina rodin. Je takovou rodinou už několik desítek let," řekl vedoucí Spirituál kvintetu Jiří Tichota. S touto skupinou Zich působil na přelomu 60. a 70. let před odchodem na sólovou dráhu; spolupráci obnovil v 90. letech. "Poznal jsem Karla při stávce studentů v lednu 1969. Já tam měl kytaru a on na ni hrál a zpíval a mně se to moc líbilo," řekl Tichota o svém seznámení se Zichem.

 

Karel Zich se narodil 10. června 1949 v Praze. Již během středoškolských studií stál u zrodu kapely Framus 5; studoval na konzervatoři a absolvoval také sociologii a estetiku na pražské filozofické fakultě. První sólové album Dům č. 5, na které sám složil hudbu, vydal v roce 1975. Na koncertech tehdy Zicha doprovázela skupina Flop, zpíval také společně s Lenkou Filipovou. Později se začal věnovat interpretaci rock'n'rollu v duchu Elvise Presleyho. Mezi jeho největší hity patřily písně Máš chuť majoránky a Paráda. "Byl také vynikající kytarista, na dvanáctistrunnou kytaru měl u nás málo konkurentů," řekl Tichota.

"Zich je vyhraněným představitelem moderního středního proudu, slibným skladatelem silných melodických písní, ale především talentovaným a široce disponovaným zpěvákem, jehož občas spoutává nedůsledně volený repertoár," napsal koncem 80. let hudební kritik Jan Rejžek.

Karel Zich se v posledních letech angažoval také v nadaci Život umělce, která pomáhá seniorům ze světa kultury. "I když byl velmi vytížený, nikdy neváhal najít si čas na koncerty dobré vůle, které měly pomoci lidem," dodal Tichota.

[Tiscali/ČTK]

Diskuse k článku