Za smrt Karla Zicha nikdo nemůže

(Mojenoviny, 17.7. 2004)

Za smrt Karla Zicha nikdo nemůže

Jako utonutí bez cizího zavinění hodnotí francouzské úřady úterní smrt zpěváka Karla Zicha při potápění u korsických břehů. Utonutí označil za příčinu smrti soudní lékař.

ČTK to včera sdělila česká konzulka ve Francii Ljuba Svobodová. Francouzští policisté, kteří se případem zabývali, podle konzulky také vyloučili, že by se instruktor, v jehož společnosti Zich byl, dopustil nějaké chyby. Policie prý rovněž soudí, že nešlo o následek dekomprese po rychlém vynoření z hloubky.

Podle informací zveřejněných v tisku se Zich s instruktorem potápěli do asi dvaceti metrů, což je ještě považováno za poměrně bezpečnou hloubku. Vzhledem k tomu, že příčina úmrtí byla jasná, nedal prokurátor příkaz k pitvě, řekla konzulka. Prokurátor už také podle ní vydal povolení k převozu těla do České republiky. Převoz se uskuteční zřejmě až příští týden a postará se o to asistenční služba AXA.

Zatím jsou Zichovy tělesné pozůstatky v márnici v korsickém Bonifaciu. Tamní nemocnice se odmítla k případu vyjádřit. Podle dalších informací se policisté domnívají, že Zich se mohl částečně stát obětí zmatku, který se ho zmocnil, když se na moři zvedl vítr a vlny. Tomu však odporuje vyjádření potápěčského instruktora Radomila Hertla, který v osudných chvílích Zicha doprovázel, a podle něhož byl Zich na hladině ve zcela normálním stavu a nepropadal panice.

Zich zemřel v úterý v podvečer při potápění u korsického města Porto- Vecchio. Na dovolené byl ve společnosti asi deseti lidí včetně své manželky. O život přišel pět týdnů po svých 55. narozeninách.