Zich měl zdravotní prohlídku, tvrdí potapěč

(iDnes, 3.8. 2004)

Zpěvák Karel Zich při potápění u italského ostrova Elba, kde trávil s přáteli z centra Blue Shark loňskou dovolenouV souvislosti se smrtí Karla Zicha bulvární tisk spekuloval o zpěvákově nezpůsobilosti potápět se ve velké hloubce a nezodpovědnosti instruktorů. Teprve až pitva prokázala, že úmrtí nebylo zaviněno potápěním, ale onemocněním srdce a cév. Jak to tedy bylo doopravdy?

Potápěč Radomil Hertl, který byl v osudných chvílích příteli Karlu Zichovi nablízku, zásadně odmítá nařčení, že by jeho škola Blue Shark jakýmkoliv způsobem zanedbávala výcvik nových potápěčů a nesla jakoukoliv odpovědnost za zpěvákovu smrt.

Odpovědi potápěče Radomila Hertla najdete ZDE.

"Po návštěvě ostrova Elba a dalších míst v okolí jsme v úterý 13. července přesně v poledne absolvovali na Iles Cerbicale u Porto Vecchia první ponor. Byli jsme v hloubce asi dvaceti metrů a asi po třech čtvrtích hodiny zesílil hladinový proud, který nás odnášel dál od lodi. Jinak výstup proběhl naprosto standardně. Karel Zich byl na hladině v absolutně normálním stavu, nepanikařil," vzpomíná Hertl.

Zpěvák však najednou zničehonic upadl do bezvědomí. "Ještě na hladině jsme mu dávali dýchání z úst do úst a asi po 15 minutách jsme ho vytáhli na loď. Tam absolvoval ještě resuscitaci. Po jedné hodině přiletěla vrtulníkem záchranná služba i s lékařkou, kterou jsme hned na lodi zavolali. Asi po hodině a čtvrt po nehodě lékařka konstatovala smrt. Vrtulník dopravil Karla i s námi do Porto Vecchia, kde zkoumali příčinu úmrtí," uvedl Hertl.

Hertl zároveň odmítl, že by Zichovi před potápěním na Korsice neposkytl dostatečný výcvik: "Pan Zich absolvoval kurz OWD IANTD v srpnu loňského roku. Od té doby absolvoval 15 ponorů. Navíc před odjezdem na Korsiku absolvoval důkladnou lékařskou prohlídku."

Zdeněk Zavadil, který před třemi lety absolvoval potápěčský kurz u Blue Shark však před časem pro deník Blesk naznačil, že za na zpěvákově úmrtí může mít svůj podíl i zbytečně riskantní ponor do velké hloubky bez větších potápěčských zkušeností a patřičného výcviku.

"S panem Hertlem jsem se tehdy málem utopil," vzpomíná Zavadil. Jeho potápěčský kurs prý trval pouhé dva dny. "Většinou to byla teorie na suchu a potápění probíhalo potom v bazénu, přesto jsem dostal potápěčský průkaz prvního stupně PADI - Open Water Diver, který mě opravňoval potopit se do hloubky 18 metrů. S Radkem Hertlem jsme se potápěli až do zrádných 30 metrů," uvedl dále Zavadil pro Blesk.

Majitel potápěčské školy však Zavadilovo nařčení odmítá. "Pohnutky pana Zavadila neznám. V každém případě u nás absolvoval kurz OWD, který mu umožňuje potápění pouze do 18 metrů. Tím, že se šel potápět na vrak Baron Gautsch v Chorvatsku, jehož první paluba je v 28 metrech, porušil základní bezpečnostní pravidla rekreačního potápění."

Podle Hertla Zavadil porušil i další bezpečnostní pravidlo. "Tehdy zcela svéhlavě opustil svého instruktora a chtěl vyřešit svůj problém (na který byl během kurzu připraven) na hladině. Jeho konání je spíše jeho vlastní ostudou a ne podmětem ke zveřejnění v médiích," řekl v on-line rozhovoru iDNES.

Zich zemřel v úterý 13. července v podvečer při potápění u korsického města Porto-Vecchio. Na dovolené byl ve společnosti deseti lidí včetně své manželky. O život přišel pět týdnů po svých 55. narozeninách.

dpi