Zemřel Karel Zich

(Klášterecká country koza, 14.7.2004)

S lítostí musíme i my přinést neuvěřitelnou zprávu. Včera 13.7.2004 tragicky zahynul zpěvák Karel Zich, při potápění na francouském ostrově Korsika, kam odcestoval se svou ženou a sportovním oddílem na dovolenou. 

Hvězda Spirituál kvintetu

Populární zpěvák zahájil svou uměleckou dráhu s Michalem Prokopem v kapele Framus. Proslavil se ovšem až se skupinou Spirituál kvintet. V polovině sedmdesátých let jej opustil a začal se věnovat sólové kariéře, svoji první LP desku Dům č.5. vydal v roce 1976, o tři roky později založil doprovodnou skupinu Flop. Natočil na 50 singlů a 15 alb. Mezi jeho největší hity patří písně jako Máš chuť majoránky, Alenka v říši divů či Není všechno paráda.

"Karel byl nesmírně dobrý člověk, báječný kamarád a táta. Byl jsem šťasten, že si za své texty vybral mé verše, jako Ghetto a další," řekl Právu básník František Novotný. Zicha znal dlouhou, neboť pro Spirituál kvintet psal texty.

"Člověk v okamžiku, kdy se dozví takovouto zprávu, nedokáže vůbec reagovat...," dodal se smutkem v hlase.

Zpěvák, který v mládí propadl rock'n'rollu, pocházel z hudebně založené rodiny, jeho děda Otakar byl skladatel a profesor estetiky, otec -matematik hudbu miloval a podílel se na vzniku Pražského jara. Strýc Jaroslav byl hudebním teoretikem a klavíristou.

Karel vystudoval sociologii a hudební estetiku. "Každý si myslí, že mým vzorem byl hlavně Elvis Presley, ale já jsem v podstatě miloval i jiné styly, například swing. A ten interpretační génius v podobě Frankieho Sinatry. Odzpívat jako on některé písně je na hranici možnosti leckterých zpěváků," vyznal se loni v rozhovoru pro Magazín Práva.

Sport, který se mu stal osudným, byl nezbytnou součástí jeho životního stylu. Od mládí se věnoval gymnastice, kanoistice, házené, plaval i lyžoval. V posledních letech si ale nejraději zahrál tenis a jeho velkou láskou byly hory.