Karel Zich tragicky zemřel na dovolené

(MF DNES, 15.7. 2004)

ZABILO HO MOŘE. Karel Zich, jeden z nejpopulárnějších zpěváků několika desetiletí, zemřel. Osudným se mu stal jeho koníček – potápění. Zahynul v úterý u francouzského ostrova Korsika.Vynořil se, pak se zhroutil

Porto-Vecchio (kul, ČTK) – Karlu Zichovi se přezdívalo český Elvis Presley, jeho hit Alenka v říši divů si lidé zpívají už třicet let. Léta patřil k osobitým hlasům české populární scény.

Kytarista a zpěvák, člen kapely Spirituál kvintet, v úterý odpoledne zemřel u ostrova Korsika. S manželkou sem ve skupině asi deseti lidí odjel na dovolenou a za svým oblíbeným koníčkem, potápění. Ten se mu stal osudným. „Tragédie se stala při potápění poblíž města Porto-Vecchio,“ řekla konzulka ve Francii Ljuba Svobodová. „Normálně se vynořil, a když už byl na břehu, tak zkolaboval,“ řekl jeden z organizátorů zájezdu, Vít Janouš. Po nehodě Zicha vrtulník přepravil do nemocnice, ale lékaři ho už nedokázali zachránit. Více nevěděla ani Zichova sestra Marie Dohalská. „Šlo zřejmě o nějakou šílenou tragédii,“ řekla.

„Už v tuhle chvíli se mi hrozně stýská,“ reagovala včera na zprávu o tragédii zpěvačka Irena Budweiserová, která se sešla se Zichem ve skupině Spirituál kvintet.

Karel Zich se narodil 10. června 1949. Vystudoval sociologii a estetiku, potom se však vydal na dráhu rock´n´rollu.

Stihl toho hodně. Odešel a vrátil se ke skupině Spirituál kvintet, měl vlastní kapelu Flop, skládal si písně i přebíral hity. Prodal asi milion desek.Jako zpěvák a kytarista zazářil ve skupině Spirituál kvintet. Často byl přirovnáván k Elvisu Presleymu

Říkalo se mu český Presley, jehož roli si skvěle zahrál v nedávném muzikálu o skupině Beatles. Karel Zich, zpěvák a kytarista, dlouholetý člen skupiny Spirituál kvintet, tragicky zahynul při potápění u korsických břehů.

Potvrdila to včera česká konzulka ve Francii Ljuba Svobodová. Neštěstí, o němž neuvedla podrobnosti, se stalo v úterý poblíž korsického města Porto-Vecchio. Zpěvák byl ještě  vrtulníkem převezen do nemocnice v tomto městě, ale lékaři ho už nedokázali zachránit. „Šlo zřejmě o nějakou šílenou tragédii“, řekla Zichova sestra Marie Dohalská, která bližší podrobnosti o zpěvákově úmrtí neznala. Česká konzulka dodala, že k neštěstí došlo kolem 17. hodiny při potápění.

Pětapadesátiletý zpěvák byl na Korsice na dovolené a manželkou ve skupině asi deseti dalších lidí. Na organizaci zájezdu se podílel i český potápěčský klub. Konzulka nyní v Marseille zařizuje konzulární záležitosti spojené s úmrtím. O převoz těla do České republiky se podle ní bude starat pojišťovna, u níž byl Karel Zich pojištěn.

Zichova smrt zasáhla jeho kolegy ze skupiny Spirituál kvintet, ve které zpěvák působil na přelomu šedesátých a sedmdesátých let a do níž se před pěti lety vrátil. „Pociťujeme to, jakoby umřel jeden z nejbližších. Já Karla Zicha znám od studentské stávky z roku 1969. Nebyl jen výtečný muzikant, ale i člověk, „ řekl Jiří Tichota, vedoucí Spirituál kvintetu. „Byl vynikající kytarista, nedoceněný. Jeho prstýnkovou techniku na dvanáctistrunnou kytaru zde málokdo používá. Rádi jsme ho slyšeli ve spirituálech, kde zpíval vypjatým způsobem, i v renesančních písničkách. Byl výtečný sluchař, skvěle intonoval, ostatní se na něho mohli spolehnout,“ dodal Tichota.

Karel Zich, který se narodil 10. června 1949 v Praze, pochází z hudební rodiny. Oba jeho dědečkové, Otakar Zich a Karel Moravec, a strýc Jaroslav Zich hudbu vyučovali nebo hráli. Karel Zich studoval hudební kompozici na Státní konzervatoři v Praze vedle sociologie a estetiky. Ale nakonec ho přitáhl rock´n´roll. Zpěvák stál u zrodu skupiny Framus Five. Publikum ho pak objevilo v zálesáckých písních Doney Gal, Laredo, které nahrál jako člen skupiny Spirituál kvintet a zazářil samozřejmě v presleyovské písni V ghettu. „On prodělal to, co prodělává každý člověk, který cítí, že má na sólovou dráhu. Zatoužil si to vyzkoušet. Hned zkraje mi říkal, že má jiné plány. Rozešli jsme se v dobrém,“ říká Jiří Tichota.

Zichova sólová kariéra začala před třiceti lety a zpěvák si během ní vyzkoušel snad všechno. Měl průměrné i nevšední písně, přebíral hity, zpíval ve většině zemí Evropy, ve Spojených státech, Brazílii nebo Austrálii. Lidé si dodnes pamatují jeho Alenku v říši divů, českou verzi písně Living Next Door To Alice od britské kapely Smokie. Spolupráce s popovými skladateli a textaři zavedla Karla Zicha na festival Bratislavská lyra, kde uspěl až v roce 1977 s písní Máš chuť majoránky.

Dva roky předtím Zich vydal Dům č. 5, na které navázaly další tituly včetně velmi populární Parády (1983), prodané v nákladu čtvrt milionu kopií. Zich měl i vlastní kapelu Flop a nahrával společná alba se zpěvačkou Lenkou Filipovou nebo Američankou Wandou Jacksonovou, která v padesátých letech vystupovala i po boku Elvise Presleyho. „On mohl zpívat rock´n´roll, pop, skladby Karla Hašlera a lidové národní písně. Takových univerzálních muzikantů v populární hudbě moc není“ dodává Jiří Tichota. Posledních pět let dělal Karel Zich dál svoji sólovou kariéru a dělal ji tak, aby mohl zpívat i ve Spirituál kvintetu.

Vladimír Vlasák

foto Mafa - Václav Pancer