Zneuctili ho!

(Blesk, 29.7. 2004)

Pohřeb Karla Zicha [Zdroj:Martin Hykl]Zděšení před pohřbem. Zpěváka nechali v neoprenu. Ostuda Francouzů

Ti, kteří ho milovali, se včera mohli konečně rozloučit s Karlem Zichem (+55)! Jenže! Pár hodin před smuteční mší v břevnovském klášteře vyšla najevo hrůzná skutečnost.

Francouzští lékaři neuznali za vhodné zpěvákovo mrtvé tělo před převozem do Čech svléknout z potápěčského neoprenu! Z toho, v němž našel zpěvák 13. července smrt při potápění u ostrova Korsika.

Doktor Jiří Hladík provedl pitvu Zichova těla [Zdroj:Martin Hykl]Blesku tuto skutečnost potvrdili lékaři, kteří na žádost rodiny prováděli soudní pitvu Zichova těla. Ta měla určit přesnou příčinu smrti. "Příčinou bylo jednoznačně onemocnění kardiovaskulárního systému, tedy srdce a cév, pana Zicha," uvedl přednosta Ústavu soudního lékařství Jiří Hladík.

Podle něj mohla Zicha zabít mnohem menší fyzická zátěž, než jakou je pro organismus potápění. "Mohl ujet pár kilometrů na kole či se procházet po Paříži, a mohlo to dopadnout stejně," dodal Hladík. Soudní pitva vyloučila podle něj jako příčinu smrti i utopení, o kterém hovořila zpráva francouzských lékařů. "Práci francouzské strany bych nerad vůbec nějak komentoval," řekl Blesku jeden z lékařů pražské vinohradské nemocnice, kde pitva proběhla.

Pozastavil se nad tím, jak mohli jeho francouzští kolegové konstatovat smrt utopením, když Zichovi ani nesňali gumový oblek... Pitva také prokázala, že zpěvákovo vážné srdeční onemocnění muselo být dlouhodobější.

Smrt milovaného muže je pro Janu Zichovou (36) velkou ranou. Tím spíš, že Jana, která si Karla vzala teprve před dvěma lety, byla přímým svědkem Zichova tragického ponoru. [Zdroj:Martin Hykl, Jindřich Mynařík]Otázkou tak zůstává, jak mohl člověk s nemocným srdcem vůbec získat potápěčský průkaz... Další podrobnosti k pitvě, která vyloučila i barotrauma způsobené rychlým vynořením, odmítl přednosta Hladík na žádost rodiny sdělit.

Ani ne tři hodiny po oznámení výsledků soudní pitvy se začali u chrámu svaté Markéty v Břevnově scházet první smuteční hosté. Hluboký smutek neskrýval snad nikdo, kdo přišel na Zichův poslední koncert.

Ten zahájil smutečním projevem převor břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek. Když do ztichlého chrámu zazněly první tóny Zichovy písně Já ti zpívám, kterou věnoval svojí dceři, jen málokdo se ubránil slzám.


Zichova první manželka Nataša s dcerou Adélou a synem Karlem [Zdroj:Martin Hykl, Jindřich Mynařík]Na cestě do nebe hráli Elvise

Na sedm set smutečních hostů se včera odpoledne přišlo rozloučit se zpěvákem a muzikantem Karlem Zichem (55).

Zcela zaplnili chrám svaté Markéty v Břevnově a někteří museli zůstat před kostelem, protože se do něj již nevešli. Slunečními paprsky prozářený chrám se rozezněl i nenapodobitelným Zichovým hlasem. Nezapomenutelným songem Ghetto, jejž v originále zpíval Presley, dal český Elvis svým posluchačům poslední sbohem.

Všichni přítomní se se Zichem rozloučili modlitbou. Zpěvákovu rakev na poslední cestě doprovodili spolu s rodinou také členové kapely Spirituál kvintet a další kolegové z muzikantské branže.

"Byl to skvělý muzikant a hlavně vynikající kamarád, který byl vždy ochotný naslouchat steskům a nářkům, popovídat si i poradit a přijít vždy, když ho bylo potřeba. Moc mi chybí a nikdy na něj nezapomenu," řekl Karel Gott, který svoje dojetí skrýval za černými brýlemi.

František Štibor, Vladimír Sysel

Josef Laufer [Zdroj:Jindřich Mynařík]    Petr Hapka [Zdroj:Jindřich Mynařík]

Smutek a slzy se neskrýval ani rocker Petr Janda [Zdroj:Martin Hykl, Jindřich Mynařík]    Karel Gott s přítelkyní Ivanou Macháčkovou [Zdroj:Jindřich Mynařík]

Zachmuřeně se tvářil i Miro Žbirka. Zichovu hudbu měl prý velmi rád.    S kytičkou přišli i Yvonne Přenosilová a Milan Drobný